Mit adjak a babára nyáron?
Egy kisbaba öltöztetése a nyári hőségben nem egyszerű feladat, hiszen nem csak arra kell odafigyelni, hogy ne legyen túlságosan melege, de a bőrét is óvni kell a napsütéstől, sőt, védeni kell akkor is, ha esetleg éppen feltámad a szél. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a babák nyári öltöztetésével kapcsolatban.
Odakinn szikrázó napsütés van, a hőmérő higanyszála pedig még a 30-as szám mellett is elhalad, az ember pedig legszívesebben ki sem tenné a lábát a házból. Pedig a kisbabáknak ilyenkor is szüksége van a napi levegőzésre, sőt, a megfelelő napszakokban érdemes velük minél többet a szabadban lenni. Egy ideális nyári szettben ugyanis remekül érzi majd magát a friss levegőn.
Mit érdemes tudni a babák hőháztartásáról?
Nagyon fontos tudni, hogy az újszülöttek egészen másként működnek ebből a szempontból, mint mi. Ugyanis hat hetes korukig az ilyen picikék még nem tudják szabályozni a hőháztartásukat. Éppen ezért hamar túlmelegedhetnek, de nagyon könnyedén meg is fázhatnak és ebből kifolyólag nagyon lényeges a megfelelő öltöztetés is. Vagyis az ő esetükben az ideális hőmérsékletet a ruhadarabok segítségével tudod számukra biztosítani. Persze ez nem azt jelenti, hogy túl kellene aggódni a dolgot, viszont ha látszólag ok nélkül nyűgös, elképzelhető, hogy éppen melege van.
Ezt úgy tudod a legjobban ellenőrizni, ha hátul a nyakánál a ruha alá nyúlsz. Ha úgy érzed, hogy izzad, akkor biztos, hogy melege van. Ahogy telnek a hetek, jóval ellenállóbbá válnak a kicsik, sőt, ahogy egyre többet mocorog, átfordul, és kúszik, akár a mozgás során is kimelegedhetnek. Vagyis mindig érdemes odafigyelni az egyes reakciókra és ha kell, egy napozóban kivinni őket az udvarra.
Mit érdemes a babára adni nyáron?
A fentiek kapcsán joggal merül fel ez a kérdés. A legfontosabb az, hogy jól szellőző, olyan természetes anyagokból készült ruhákba öltöztesd, mint például pamut, vagy lenvászon. A műszálas anyagokba ugyanis nagyon könnyen beleizzad a picur, így ezeket – még ha sokszor gyönyörűek is – mindenképpen érdemes elkerülni. Fontos emellett, hogy óvd meg a hőmérséklet különbségtől akkor, amikor a kinti forróságból bementek a hűvös lakásba. Ilyenkor érdemes egy textil pelenkával betakarni a hátát, különösen akkor, ha megizzadt a hordozóban vagy a babakocsiban. Így nem kell attól tartanod, hogy esetleg megfázik.
Mi a helyzet a sapkával?
Az örök dilemma, hogy nyáron szükség van-e arra, hogy a tűző napsütés miatt valamilyen sapkát adjunk a gyermekre. Nos, ez attól függ. Ha például babakocsiban tolod és árnyékban van, nincs rá szükség, azonban ha hordozod és odasüt a nap, esetleg kézben van egy éppen egy kicsit feltámad a szél, akkor mindenképpen érdemes egy vékony kis pamut sapkával megvédeni a buksiját. Ezt az első néhány szabadban töltött alkalom után pontosan érezni fogod. A lényeg, hogy mindig lapuljon egy kis sapka a pelenkázó táskában és legyen kéznél amikor szükség van rá.
Mi a helyzet a nagyobb babák esetében?
Mikor már nem újszülöttekről beszélünk, természetesen kevésbé kell óvatosnak lenni. Azt szokták mondani, hogy mindig legyen rajtuk egy réteggel több, mint amiben mi jól érezzük magunkat, ám ez a tikkasztó forróság idején nem ennyire egyértelmű. Ha odakinn 20-25 Celsius fokot mutat a hőmérő, akkor egy rövid ujjú body és egy hosszú ujjú rugdalózó tökéletes választás lehet, míg 25 és 30 Celsius fok között jó választás lehet egy vékony rövid ujjú body egy ujjatlan rugdalózóval és zoknival. 30 fok felett viszont már bőven elég egy napozó is, nem kell félned attól, hogy megfázik a gyermek.
Ami fontos a fentiekkel kapcsolatban, hogy semmiképpen sem szabad túlizgulni a dolgot, a legjobb, ha figyeled a baba jelzéseit és reakcióit. Ezek alapján pedig pontosan tudni fogod azt, hogy mikor mire van szüksége a gyermekednek. Ezáltal pedig öröm lesz a szabadban töltött minden egyes pillanat.
Ha hasznosnak találtad a cikket, kérjük nyomj egy tetsziket