Adatkezelési beállítások

Weboldalunk az alapvető működéshez szükséges cookie-kat használ. Szélesebb körű funkcionalitáshoz (marketing, statisztika, személyre szabás) egyéb cookie-kat engedélyezhet. Részletesebb információkat az Adatkezelési tájékozatóban talál.

Első nap az óvodában! – Hogyan tedd könnyebbé az ovikezdést

Az óvodakezdés a gyermeknek és a szülőnek egyaránt izgalmas időszak. Ha az a szuper helyzet alakul, hogy az anyuka otthon tud lenni a gyerkőc óvodás koráig, akkor ez lesz az első olyan eset az életében, amikor közösségbe megy. Ha már járt bölcsődébe a gyermek, akkor szinte biztosan könnyebben veszi az akadályt, de ha ez lesz az első közösségi élménye, akkor nagy eséllyel számolhatunk pár krokodilkönnyel és dacossággal is.

Érdemes átgondolni mik a praktikái, illetve mi a pszichológiája a könnyed óvodai beszoktatásnak.

1. Légy erős!

Sokszor a gyermek izgalmát csak a szülő izgatott lelki állapota múlja felül, hiszen csemetéje új közösségbe kerül és anyukát átjárja a szorongás, hogy eltávolodik gyermekétől. Bizonyára a kicsit is megviseli, hogy megváltozik a napi rutinja és az eddigi megszokott családi környezetből most a vele egykorú gyerekek közösségébe kell átszoknia anyu támogatása és ottléte nélkül. Ám az anyukáknak sem könnyű ilyenkor bejárni az utat, az első nagy változást, ami az anya-gyerek kapcsolatban jön, hiszen anyukában lejátszódik az az érzés, hogy mi van, ha mostantól nem ő jelenti a kicsi számára a „világot”.

Aggasztónak tűnik, hogy nem tud a gyermeke minden percéről, hogy mi történik vele, nem éri e valami baj, ám ezek az aggodalmak szinte minden szülőben lejátszódnak, mindenki végigmegy ezen az úton, hidd el a mardosó érzés napról-napra enyhülni fog. Anyukaként érdemes tudatosítani, hogy ez az élet rendje és hogy gyermeked épp egy izgalmas kalandot él át, ami a fejlődését és szocializációját segíti elő, miközben neked végre van egy kis időd magadra is.

2. Beszélgessetek, készítsd fel!

A gyermeknek talán a legnehezebb az új szakasz elkezdésében az maga az ismeretlen, hogy fogalma sincs mi vár rá az új közösségben. Érdemes már az ovit megelőzően felkészítened, elmondanod, mire számíthat ott, többször elmehettek az óvoda felé, hogy barátkozzon az útvonallal, az épülettel. Megkönnyítheti a helyzetet, ha látja az ovisokat, akik ott játszanak az udvaron és ismerkedhet a helyzettel, hogy milyen szuper dolgok várnak majd rá.

3. Következetes beszoktatás

Ki ne hallott volna már olyan történetet ismerősi körében, hogy anyuka „megtört” a beszoktatás ideje alatt és amikor látta gyermekén a kétségbeesettséget, akkor a könnyebb utat választva hazamentek onnan. Ezzel a hozzáállással lehet, hogy hirtelen megoldjuk a problémát, de mégsem annyira jó ötlet, hiszen így abban erősítjük meg gyerkőcünket, hogy meneküljön a felbukkanó akadályok elől és nem erősítjük abban, hogy szokja meg az új közösséget és adjon magának időt. A következetes beszoktatásnál segítsük a gyereket azzal, hogy egy rutint alakítunk ki a kis életében, amihez hidd el, nagyon hamar hozzá fog szokni.

Alakítsátok ki az útvonalat és törekedj arra, hogy mindig ugyanazon időben menjetek óvodába, ezzel is rendszert vihetsz a beszoktatásba. Beszéljétek meg, hogy mikor érkezel meg érte, például a délutáni játékot, vagy tornaórát követően mész érte, akkor tudja mikorra várhat ez megnyugtató érzést ad számára. Arra viszont figyelj, hogy ne késs, ha megbeszélsz gyermekeddel egy időpontot, akkor ahhoz tartsd magad, ne bizonytalanítsd el egy esetleges késéssel.

4. Legyen vele a kedvence!

Segíti a beszoktatást, ha az óvodába magával viheti otthoni kedvencét gyermekünk, ami biztonságérzetet nyújt neki. Legyen szó akár egy plüssállatkáról, vagy játékról, de takaróról, a fontos az, hogy olyan tárgy kísérje az oviba, amihez kötődik és jóleső érzést nyújt, hogy a közelében tudhatja azt. Így erősödik biztonságérzete csemeténk az egyelőre még ismeretlen közösségben.

5. Ne hagyd ott hirtelen és ne menj be váratlanul

Fektessétek le a szabályrendszert, ami az távozásod, elköszönésed, illetve érkezésedet illeti. Bár az adott pillanatban könnyebb lehet kiosonni a teremből, míg a gyerkőc társaival játszik, vagy épp leköti valami a figyelmét, de ha kiosontál és később veszi észre az pánikra adhat okot és annál nagyobb lesz a csalódottsága. Első körben biztosan ott maradsz a közelében biztos pontnak, ám amikor búcsút intesz és túlvagytok az elköszönés rituáléján -ami lehet akár egy puszi vagy ölelés- a köszönést követően határozottan hagyd el a termet és a megbeszélt időpontban menj vissza, a meglepetésnek szánt beállítás, vagy a visszafordulás, ellenőrzés csak nehezíti és elnyújtja a beszoktatás folyamatát.

További cikkeinket a Blogban találod