Milyen a jó cumisüveg?
Azt, hogy melyik a legjobb cumisüveg, nem lehet meghatározni, nem ugyanaz a legjobb valamennyi babának. Bármelyik bababoltba megyünk is be, cumisüvegek tucatjaival találjuk szembe magunkat. Nem csak sokféle márka, márkánként is több típusú cumisüveg létezik. Az óriási választék nem könnyíti meg ugyan az újdonsült anyukák döntését, azt azonban garantálja, hogy mindenki megtalálja a babája számára legideálisabbat – ki elsőre, ki néhány „kidobott” cumisüveg után.
Most az első cumisüveg kiválasztásához adunk egy kis segítséget, reméljük, hogy ezeket és a baba igényét, illetve evési szokásait figyelembe véve mindenki mielőbb megtalálja a számára legjobb cumisüveget!
Ha még szopizik a baba
Az anyatejes babák az anyamellből való evést sajátították el, azt szokták meg, így velük sokszor nehezebb elfogadtatni egy cumisüveget. Jó, ha mégis keresünk egy „biztos” megoldást, bármikor adódhat ugyanis olyan helyzet, amikor a baba nem tud szopni, illetve vannak olyan helyek, ahol az édesanyának komfortosabb cumisüvegből etetni a babát.
A szoptatós édesanyáknak a legfontosabb azt szem előtt tartani, hogy a cumisüveg cumi része minél inkább hasonlítson az anyamellhez. Vannak kifejezetten anyamell formájú cumival ellátott üvegek, ráadásul ezek általában szopóreflex-megtartó tulajdonsággal is bírnak. Ez azt jelenti, hogy a kicsinek ugyanolyan technikával és erővel kell szívnia a cumit ahhoz, hogy jöjjön belőle a tej, mintha az anyamellből enne. Ezzel elkerülhető, hogy a baba a cumisüvegből való táplálás után ne fogadja el az anyamellet, megelőzhető a „cumizavar”.
A cumifej anyagát tekintve: a szoptatott babák általában könnyebben és hamarabb elfogadják a latex anyagból készült cumifejet, mint a szilikont. A latex ugyanis puhább, kevésbé rideg, jobban hasonlít az anyamellre.
Ha a baba cumisüvegből issza az anyatejet
Vannak olyan babák, akik anyatejesek, de kizárólag cumisüvegből fogyasztják azt. Ilyenkor jól jöhet, ha vásárláskor figyelembe vesszük a mellszívó márkáját. Ugyanazon márkájú mellszívó és cumisüveg kompatibilisek egymással: a mellszívóhoz csatlakoztatható a cumisüveg, így mellszívás után már csak a cumifejet kell rácsavarni az üvegre és ihatja is a baba. Ugyanabba az üvegbe lehet tehát fejni, mint amelyikből utána tápláljuk a kicsit. Ez megkönnyíti az anyukák dolgát és a mosogatnivaló is kevesebb lesz!
Ha tápszeres a baba
A tápszeres babáknak kevésbé fontos, hogy a cumifej mennyiben hasonlít az anyamellre és mennyiben támogatja a szopóreflex-megtartását. Az első hetekre kifejezetten újszülötteknek való üveget válasszunk, amelynek cumifején csak egy pici lyuk van, így nagyon lassan folyik a baba szájába a tápszer, megakadályozva ezzel a félrenyelést. Később, a kicsi szopási képességét követve válthatunk nagyobb, illetve több lyukkal ellátott cumifejre. Jó tudni, hogy a szilikon cumifejek könnyebben tisztán tarthatók és tartósabbak, mint a latex anyagúak.
Ha a baba hasfájós
A legtöbb cumisüveg ma már kólika (hasfájás) elleni technológiával készül. Ezek az úgynevezett „anti-colic” cumisüvegek megakadályozzák, hogy a baba levegőt nyeljen a tejjel együtt, a hasfájás ugyanis gyakran a sok lenyelt levegőbuborék miatt van a babáknál.
Akár hasfájós a babánk, akár sem, rosszat nem teszünk azzal, ha „anti-colic” cumisüveget választunk.
Egyéb szempontok
Nagyon fontos, hogy a cumisüveg BPA mentes legyen. Ma már szinte nem is kapható olyan, amely ennek a kritériumnak nem felel meg, de a biztonság kedvéért ellenőrizzük ezt vásárláskor. A BPA mentes cumisüvegek mellett vannak üvegből készültek is. Ez jó választás lehet az első hónapokra, amikor a babát még kizárólag mi etetjük, s a cumisüveg a mi kezünkben van – az üveg sterilizáláskor nem színeződik el, így sokáig szép, újszerű marad.
Ajánlott továbbá minden babának, életkortól függetlenül csöpögésmentes cumisüveget vásárolni, amelyből csak szívás hatására jön a folyadék, ha például csak fejjel lefelé van tartva, akkor nem csöpög.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket kérlek nyomj egy Tetsziket