Mikortól kell cipő a babának?
Onnantól kezdve, hogy a gyermek megteszi az első lépéseket, felmerül a kérdés, hogy mikor érdemes megvenni az első kiscipőt a számára. Vannak, akik azt javasolják, minél előbb, hiszen így szokik hozzá annak viseléséhez, míg mások úgy vélik, nem kell siettetni, a legjobb ha mezítláb próbálkozik először. Az igazság valahol az aranyközépúton van.
Mit mond a szakma?
A szakemberek azt mondják, hogy amikor eljön az az időszak a gyermek életében, amikor már a nap nagyobb részét tölti a lábain állva mint kúszva-mászva, akkor eljött az ideje a lábbeli megvásárlásának. Nem csak odakinn totyogva, de olykor a lakásban járva is elkél számára, ugyanis így nem csak a stabil járás lesz számára biztosított, de nem árt az sem, ha az ilyenkor még kifelé dőlő sarkaknak jót tesz egy kis tartás.
Ugyanis körülbelül két éves korig minden gyermek „lúdtalpas”, csupán később alakul ki a talp megfelelő alakzata. Annak érdekében, hogy ez valóban így legyen és egészségesen fejlődjön mindenképpen magas kérgű, puha talpú cipőket ajánlott választani, amely egy kicsivel nagyobb, mint amekkora kellene. Ez igaz a benti sík padlón is. Odakinn viszont a nyári jó időben viszont jót tesz, ha mezítláb közlekedik, a kavics, a homok és a fű érintése ugyanis segíti a megfelelő fejlődést.
Ez pedig nem csak az izmok esetében igaz, de fejlődik a gyermek bőrön keresztüli a gyerek érzékelése, sőt, egyensúlya is jobban fejlődik mindezek által.
Hogy fog hozzászokni a cipő viseléséhez?
Sokan azért adnak idő előtt cipőt a gyermek lábára, hogy szokja annak hordását és ne legyen hiszti, amikor már kintre is fel kell venni azt. Ám emiatt nem szükséges ráerőltetni a lábbeli viselését, remek megoldást jelentenek ehhez az úgynevezett kocsicipők vagy zoknicipők. Ezek bár nem a klasszikus lábbelik funkcióját töltik be, remekül melegen tartják a lábakat a kisebbek esetében is, ráadásul a baba így nagyon hamar hozzászokik, hogy a ruhán és a sapkán kívül a lábaira is kerül valami. Így hamar a napi rutin részévé válik mindez.
Ezeket a kényelmes, vidám mintával ellátott kis darabokat pedig már egészen kicsi kortól viselhetik a babakocsiban ülve vagy éppen otthon, a hideg padlón kúszva.
Nem érdemes használt cipőt vásárolni!
Mivel az apró lábak az aktuálisan viselt lábbelihez igazodnak, mindenképpen új, a fentebb leírt paramétereknek megfelel lábbelit érdemes számára választani. Használt cipőt viszont nem érdemes neki venni, hiszen ezek már ki vannak taposva, így ehhez igazodnak a kis lábacskák, ami viszont nem feltétlenül egészséges.
Vagyis mikortól kell cipő a babának?
Ha már képes önállóan járni és a nap nagy részét így is tölti, akkor érdemes beszerezni számára egy benti és egy kinti lábbelit egyaránt, amit a szobában való játék vagy a kinti séták során viselhet. Ez rendszerint 12-15 hónapos korban jön el, bár természetesen néhány hetes eltérések az egyéni fejlődés során előfordulhatnak.
Azonban odakinn ha csak a terep és az időjárás engedi, érdemes mindig levenni a cipellőket a láb megfelelő fejlődése érdekben. Idő előtt viszont semmiképpen sem érdemes erőltetni a lábbeli hordását, ugyanis ilyenkor még a fejlődés szempontjából káros is lehet mindez. Ugyanis ha a gyermek még csak fel-fel áll és gyakran választja még a négykézláb való közlekedést inkább, a cipő megakadályozza, hogy a boka körüli izmok megfelelően erősödni tudjanak. Vagyis tényleg nagyon fontos megtalálni az aranyközéputat ebből a szempontból.
A cipővásárlás alapvetően mindig egy komoly mérföldkő egy kisgyermek és szülei életében, hiszen egy egészen új életszakasz kezdetét jelenti. Elindult azon az úton, amikor már egyre kisebb jelentősége lesz a babakocsi használatának és mind gyakrabban szeretne a kisember önállóan is útra kelni. Ehhez pedig mindenképpen szükség van egy minden szempontból ideális cipőre vagy szandálra.
Nézd meg gyerekcipő kínálatunkat IDE kattintva
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket kérlek nyomj egy Tetsziket