Mi történik az első napokban az óvodában?
Az óvodai első napjai a beszoktatásról szólnak, amelyben a szülőnek is aktívan szerepe van és megköveteli a személyes jelenlétét. Ilyenkor a gyermek megismerkedik az új környezetével és az új emberekkel édesanyja vagy édesapja ölelő szárnyai alatt.
Vagyis az először végig ott van mellette egy biztonsági bázis egészen addig, míg majd szívesen szalad be a csoportszobába, amit ismer, akár a tenyerét. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük, mi is történik az első napokban az oviban és mit érdemes tudni a témával kapcsolatban.
Miről szól a beszoktatás?
A beszoktatás lényege az, hogy eleinte kis ideig a szülő is bennmarad a csoportszobában és akár be is kapcsolódik a gyermek játékába. Majd az itt töltött idő fokozatosan csökken, egyre gyakrabban hagyja itt az óvónénikkel és a társaival. Ezáltal pedig kialakul egyfajta biztonságérzet és a kicsi tudni fogja, hogy az ovi egy biztonságos hely, ahol semmitől sem kell félni.
Mennyi ideig tart a beszoktatás?
Ez tulajdonképpen személyiségfüggő, de nagyban függ attól is, hogy a gyerkőc járt-e korábban bölcsődébe vagy végig az édesanyja mellett volt, otthon. Ám ez nem is meglepő, hiszen a beszokás nem csak arról szól, hogy a gyermek ott marad, eszik, iszik, játszik és alszik. Meg kell ismerkednie egy idegen épülettel, sok új gyermekkel, az óvó nénikkel és a dajkákkal is, akiket azelőtt nem látott.
Ráadásul egy ilyen közegben egészen másak a szabályok, mint otthon, nem beszélve a napi rutin felborulásáról és anya hiányáról. Vagyis a beszoktatás akár egy-két hétbe is telhet. Ráadásul ha valaki az első időszakban megbetegszik és otthon marad, gyakorlatilag kezdődhet minden elölről.
Így könnyítsd meg az első napokat mindkettőtök számára
Mi történik az első napokban az óvodában?
Egyszerre, egy időben mindig csak néhány új gyerkőc van, aki az anyukájával vagy az apukájával érkezik ide, a napi program mindig ugyanazon rutin alapján történik. A reggeli, a tízórai, a délelőtti játék mind részei ezeknek a napoknak, ilyenkor jellemzően még kevésbé szervezetten és tematikusan, hiszen így tudnak az újak alaposan megismerkedni a helyszínnel. Majd következik az ebéd.
Ezután azok, akik még az első néhány napjukat töltik itt és úgy érzik, nem állnak még készen az itt eltöltött napközbeni alvásidőre, hazamehetnek a szüleikkel. A többiek számára pedig következik a pihenő idő. Az ébredést követő fésülködés és felöltözés után pedig jöhet még egy kis játék és az uzsonna. A nap pedig el is röppent és eljött a hazamenetel ideje.
Fontos megmondani, mikor mész érte!
Nagyon lényeges egyrészt, hogy soha nem szabad szó nélkül otthagyni a kicsit még néhány órára sem, mondván, hogy „éppen olyan jól eljátszik, nem zavarom meg”. Másrészt ilyenkor mindenképpen mondd el neki, hogy mikor jössz majd érte. Mivel ők még nem ismerik az órát és nincsenek tisztában az idő múlásával olyan értelemben mint mi, mondd azt, hogy mire meguzsonnázol a többiekkel, itt leszek érted. Így pontosan tudja majd mihez kötni az érkezésedet.
Mi történik ha sír és semmiképpen nem szeretne ottmaradni?
Az anyák rémálma, amikor a síró gyermeket egy ponton ott kell hagyni az óvodában, viszont a beszoktatási időszakban is eljön az a pont, amikor nem lehet többé „anyával óvodába járni”. Ez a kétségbeesés jellemzően hamar feloldódik, hiszen a kedves óvónéni és az érdekes közeg elterelik a figyelmét, így a későbbiekben egyre ritkábbak lesznek ezek a kitörések. Ehhez viszont fontos, hogy te magad is megnyugodj és érezze rajtad a gyermek, hogy te biztos vagy abban, hogy neki ott jó helye van. Vagyis még akkor is tartanod kell magad ilyenkor, ha legszívesebben ott sírnál a gyermekkel a csoportszoba küszöbén. Hidd el, az első napok után hamar megváltozik majd minden!
Mindezeket látva biztos lehetsz abban, hogy nem lesz feltétlenül könnyű az első néhány nap, ami tulajdonképpen így is van rendjén, hiszen ez azt jelenti, hogy a gyermek átlátja a helyzetét és képes megérteni a változásokat. Mindezek nyomán pedig majd kiegyensúlyozott óvodás, magabiztos kisiskolás és szuper felnőtt lesz majd belőle.