Hogyan öltöztessük a babát éjszakára nyáron?
Már annyira meleg van, hogy mi felnőttek is takaró nélkül alszunk, de azért mikor kinyitjuk az ablakot és esetleg megmozdul a levegő, ilyenkor a legkönnyebb megfázni. Ha saját magunkkal kapcsolatban ekkora fejtörést okoz az, hogy mit vegyünk fel éjszaka, nem meglepő, hogy a babák esetében ez még nagyobb kérdőjel.
Mégis mit kell adni egy babára a nyári éjszakákon?
E téren valójában mindenki másra esküszik. Míg vannak, akik egy szál pelenkában altatják a legmelegebb időszakban a babákat, addig mások a bodyra esküsznek, de akad olyan is, aki már az első kisebb lehűlésnél ráadja a vékony hálózsákot. De mégis melyik a legjobb megoldás?
Hány fok legyen a babaszobában?
A pici szobájában szakmai ajánlások szerint az ideális hőmérséklet körülbelül 20-21 °C. Ám egy újszülött esetén teljesen másképp fest a kép, hiszen neki még biztosítani kell a 22-24 °C-os hőmérsékletet, amelyet legalább egy hónapos koráig igényelni fog. Ezt követően lehet lassan, folyamatosan csökkenteni a hőmérsékletet.
Persze nyáron sokkal nehezebb beállítani az ideális hőt, ha nincs a házban légkondicionáló, így ilyenkor főleg a ruházattal lehet trükközni. Az ideális hőmérsékleten bőven elkél számára a vastagabb hálózsák vagy a takaró, ám ahogy fentebb kúszik a hőmérő higanyszála, úgy lehet egyre kevesebb ruhában altatni a picit.
Honnan tudom, hogy érzi jól magát?
Mivel ők még nem tudják elmondani, hogy melegük van vagy éppen fáznak, érdemes tisztában lenni azzal, hogy a kisbabáknál a hőháztartás csupán 1 éves kor után alakul ki, addig a teste nem tud megfelelően ventillálni. Így csak a tarkó tapintásával tudjuk ellenőrizni, hogy éppen melege van-e. Vagyis érdemes mindig ellenőrizni, miként reagál az adott öltözékre és ennek megfelelően levenni róla vagy ráadni még egy ruhadarabot.
Miért praktikus egy hálózsák?
Ezek a kényelmes hálózsákok kialakításuknak hála nem engedik, hogy gyermeked éjszaka kitakarózzon, ezáltal kényelmes kis fészket alakít ki odabenn a baba számára. A pihe-puha anyagnak hála olyan érzés, mintha egy felhőn aludna minden éjjel. Ezeknek a vékony verziója a nyári éjszakákra is jó választás lehet. E téren nagy jelentősége van az úgynevezett tognak, amely egy, a textiliparban használt mértékegység. Ez jelzi az adott termék szigetelőképességét.
A 0,5 tog a vékony hálózsáknak felel meg, de ezt tudja nyújtani egy átlagos pamut rugdalózó is. Az 1 és 1,5 tog körülbelül egy átmeneti, közepes vastagságú viseletnek felel meg, így 205 felett már kifejezetten vastag, téli zsákról beszélünk. Ha ilyen jelöléssel találkozunk, érdemes ezzel tisztában lenni.
Jó választás lehet egy body vagy csak egy pelenka
Ha azt tapasztalod, hogy egyáltalán nem fázós típus a babád és úgy alszik jól, ha kevés ruha van rajta, akkor a nagy kánikulában bőven elég egy rövid ujjú body vagy csak a pelenka.
A minták mellett sem mehetünk el szó nélkül
Az árnyalatok és minták sokasága a bodyk és hálózsákok esetén gyakorlatilag végtelen, hiszen a kedvenc mesehősöktől kezdve a járműveken át a dínókig mindenféle vidám mintázat megtalálható a kínálatban. Az, hogy ezek körül melyiket választjátok ki, csak rajtatok múlik. A vidám színekkel, formákkal és mintákkal nemcsak jó kedvet alapozhatod meg, hanem nagymértékben hozzájárulhatsz gyermeked fejlődéséhez is, de bizonyos kor felett már ő is felfigyel majd arra, milyen „társaságban” hajtja álomra a fejét.
Vagyis a babák esetében – akárcsak a felnőtteknél – minden esetben egyedi az, hogy miben érzik jól magukat éjszaka. Míg vannak, akik 25 fokban még igénylik a hosszú ujjú bodyt vagy pólót, mások ugyanilyen közegben már atlétában alszanak. Éppen ezért érdemes figyelni a gyermek jelzéseit és ennek megfelelően kiválasztani az éjszakai viseletet.
Amennyiben hasznosnak találtad a cikket kérlek nyomj egy Tetsziket