Gyerek sapka sál szett - milyet érdemes venni az átmeneti időszakra?
A tavasznak és az ősznek is megvannak a maga szépségei, hiszen míg az előbbi esetben sokan a nyíló virágokban és rügyező fákban gyönyörködnek, addig ősszel a színes faleveket ejtik rabul az ember szívét. Ám az időjárás mindkettő esetben csalóka lehet, hiszen bár bentről úgy tűnik, hogy gyönyörűen süt a nap, a hűvös szél és a hirtelen lehűlő levegő bizony könnyen megfázáshoz vezethet, különösen a gyermekek esetében. De mégis milyen sapkát és sálat kell rájuk adni ilyenkor? Egyáltalán meddig érdemes hordani ezeket a kiegészítőket?
Miért olyan veszélyes a változékony időjárás?
A kérdés jogos, hiszen a téli mínuszok sokkal inkább tűnnek veszélyesnek a megfázás szempontjából, ám a gyakorlat mégis egészen mást mutat. Hiszen míg a téli hónapokban egyértelmű a vastag overál és a bélelt sapka viselése, addig nagyon nehéz eltalálni, hogy 10-15 Celsius fok környékén mit is adjunk a gyerkőcre. Nem beszélve arról, hogy ilyenkor rendszerint a naplementével együtt a hőmérséklet is lecsökken egyik pillanatról a másikra, sőt, a langyosnak tűnő lengedező szél is okozhat meghűlést.
ITT találod a különböző szettjeinket
Mégis hogy kell ilyenkor felöltöztetni a gyermeket?
Először is mindenképpen figyelembe kell venni a gyermek korát, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy egy babakocsiban fekvő néhány hónapos babáról, egy segítséggel totyogó picurról vagy egy szaladgáló gyerkőcről van-e szó. Emellett lényeges figyelembe venni az aznapi szett összeállításánál a napszakot és a hőmérsékletet is. Emellett fontos a réteges öltözködés is, hiszen ezáltal elkerülheted azt a hibát, hogy túl-vagy alul öltözteted, sőt, az aktuális viszonyok függvényében könnyen adhatsz rá még egy pulcsit vagy vehetsz le róla egy plusz réteget, hogy ne legyen melege. A nagyobb gyerkőcök esetében pedig, akik már totyognak és szaladgálnak szintén kiemelten fontos ez, hiszen lényegesen több lépést tesznek meg már az udvaron is mint mi és könnyedén kimelegszenek.
Ha van rajta sapka az a baj, ha nincs, az a baj…
A jó öreg mondás új értelmet nyer az átmeneti időszakokban, hiszen míg télen egyértelműen meleg, füles sapka viselésére van szükség, nyáron pedig maximum napellenző kis kalap hordása ajánlott, nem annyira egyértelmű mindez tavasszal és ősszel. Ilyenkor mindenképpen egy fület jól takaró vékonyabb sapkára van szükség. Jó emellett, ha az overálnak vagy kabátnak amit visel van kapucnia, ugyanis jó szolgálatot tehet ha esetleg feltámad a szél. Az alapvető szabály az hogy 18 Celsius fok felett már nem szükséges sapkát adni a gyerkőcre, ám azért érdemes a saját megérzéseinkre hagyatkozni és nem csak a hőmérő higanyszálának hinni.
Mi a helyzet a sállal?
Az álláspont e téren igen hasonló, mint a sapkák esetén. Hiszen a nyak és a mellkas védelme legalább annyira fontos, mint a fej és a fülek óvása a hidegtől és a széltől. A vastagabb anyagú sálakat egy idő után le lehet cserélni vékonyabbra, majd a meleg beálltával teljesen elhagyni azokat. Ennek ideje szintén jellemzően a tartós 18-02 Celsius fok környékén jön el.
Érdemes e téren sapka-sál szettben gondolkozni!
Ez azért nagyon fontos és praktikus, mert ezáltal egyrészt egyforma mintázatú kiegészítőket viselhet a gyerkőc, másrészt pedig mivel ugyanabból az anyagból készülnek, egyformán melegítik a megfelelő testrészeket. Ráadásul ilyen módon téli és átmeneti szettet is beszerezhetsz, így mindig lesz hova nyúlni az aktuális időjárástól függően. Sőt, ha otthonról a vékony verzióban indultok útnak, viszont menet közben lehűl a levegő, könnyedén lecserélhetitek azt a táskában lapuló vastagabb változatra.
Nem kérdés tehát, hogy nagyon résen kell lenni az átmeneti időszakokban a gyerkőcök öltöztetésénél, hiszen ilyenkor a legkönnyebb megfázni. Mivel a játék hevében a kicsik sokszor észre sem veszik azt, hogy egy kicsit fáznak vagy éppen megizzadtak, neked kell mindig résen lenni és ellenőrizni az aktuális állapotokat. Így nem ér majd meglepetésként ha hirtelen lehűl a levegő még akkor sem, ha néhány perccel azelőtt még száz ágra sütött a nap.